Vana Aktüatör Tamir ve Bakımı

‘’VALGEN, vana onarımı alanında benzersiz hizmetleri ile rakiplerine açık ara üstünlük kurmuştur. Her anlamda ulaşılması zor, yüksek seviyedeyiz. 20 yılı aşan sürede çok sayıda vana tamir ettik. ,,

 

 

 

 


Pnömatik aktüatörlerde, belli bir çalışma süresinden sonra, piston sırtlarındaki o-ringler sertleşir, denge yataklama yastıkları aşınır. Bu sebeple, güç yönü tersine hava kaçırırlar. Bu, güç kaybına neden olur. %100 açmazlar yada hiç çalışmazlar. Pistonları hareket ettiren dişli tahrik mili (shaft), her iki başlarındaki o-ringler ve yataklamalar da zamanla aşınır, dışa hava kaçırırlar, güç kaybına neden olurlar işlevlerini yerine getiremezler. Onarılmaları gerekir.

Onarımdan önce

Onarımdan önce

Onarımdan sonra

Onarımdan sonra

 

 

 

 

 

 

 


Bu onarımlarda önce açma kapama testleri, hava kaçak testlerini uygularız. Durum tespiti ile onarılacak yada yenilenecek parça listesi raporlarız. Aktüatörleri komple demonte edip, tüm parçaları ve tamir takımlarını üzerinden sökeriz. Komple iç ve dış temizlikten sonra piston sırtlarındaki o-ringler, yataklama yastıkları, shaft mili yataklama burçları ve tamir takımlarını komple yenileriz. 300°C'ye dayanıklı özel gres ile iç yağlama yapılır. Kapaklar kapatılıp, tekrar açma kapama ve hava kaçak testleri testleri uygulanır.

Onarım zamanı

Onarımdan sonra

Onarımdan sonra

 

 

 

 

 

 

 

 Bu aktüatörler genel olarak 4/ 5,5 bar hava basıncı ile çalışırlar. Biz, testlerini 8 bar hava basıncı ile gerçekleştiririz. Testlerde %100 açma, kapama, ve 5 bar hava basıncında da tork çevirme gücü ölçülür. Aktüatörün boyutuna uygun tork değeri ölçümleri ve diğer testleri de başarılı geçtikten sonra, onarım, parça tamir takımı yenileme ve tüm yapılan işlemleri detaylar halinde onarım test raporunda belirtiriz. Bu raporda, aktüatör ilk durum tespit değerleri, yapılan işlemler, yenilenen parça listesi, son durum tespiti ile kaçak hava sızdırmazlık ve açma, kapama, tork test değerleri belirtilerek onarım test sertifikası düzenlenir ve teslim edilir. Pnömatik aktüatörlere tamir takımı üretmek, kusursuz montajlamak, test etmek, uzun süre, gereken tork değerlerinde %100 açma kapama ile çalışmalarını sağlamak, bizim bu alandaki tecrübelerimiz ile yıllardan beri yaptığımız bir iştir. VALGEN’e bu konuda da güvenebilirsiniz, bu alanda da birçok referansa sahibiz.